Program committee

1.

Vsevolod V. Cherepanov

co-chairman of the committee

Member of the Management Committee, Head of Department

Gazprom PJSC

2.

Evgeny P. Velikhov

co-chairman of the committee

Academician of the Russian Academy of Sciences, Honorary President of SRC «Kurchatov Institute»

Russian Academy of Sciences / SRC «Kurchatov Institute»

3.

Anatoly N. Dmitrievsky

co-chairman of the committee

Academician of the Russian Academy of Sciences, Scientific Supervisor of Oil and Gas Research Institute of RAS

Russian Academy of Sciences, Oil and Gas Research Institute of RAS

4.

Dmitry V. Lyugay

Deputy Chairman of the Committee

General Director

Gazprom VNIIGAZ LLC

5.

Pavel G. Tsybulsky

Member of the Committee

Deputy General Director of Science

Gazprom VNIIGAZ LLC

6.

Tatyana V. Tokareva

Member of the Committee

Head of Directorate

Gazprom PJSC

7.

Andrey V. Suetinov

Member of the Committee

First Deputy General Director — Chief Engineer

LLC Gazprom dobycha Shelf Yuzhno-Sakhalinsk

8.

Vladimir V. Mironov

Member of the Committee

Deputy General Director for Prospective Development

Gazprom dobycha Yamburg LLC

9.

Nikolay B. Nesterov

Member of the Committee

Deputy Head of Directorate

Gazprom PJSC

10.

Sergey A. Kozhevnikov

Member of the Committee

Deputy Head of Directorate

Gazprom PJSC

11.

Vladimir S. Vovk

Member of the Committee

Adviser to General Director

Gazprom neft PJSC

12.

Igor .V. Ignatov

Member of the Committee

Deputy General Director for Prospective Development

Gazprom dobycha Urengoy LLC

13.

Sergey E. Chigay

Member of the Committee

Head of Department

Gazprom neft PJSC

14.

Yury A. Mayants

Member of the Committee

Deputy Head of Center for Pipelines Construction, Repairing and Corrosion Protection Technologies

Gazprom VNIIGAZ LLC

15.

Yury P. Ampilov

Member of the Committee

Professor / Chairman of Exploration Geophysics Session, RAS Scientific Council on Problems of Physics of the Earth

M.V. Lomonosov Moscow State University/

Russian Academy of Sciences

16.

Dilizhan A. Mirzoev

Member of the Committee

Head of the Department of Technology and Technologies of Development of Offshore Deposits

Gazprom VNIIGAZ LLC

17.

Marat N. Mansurov

Member of the Committee

Head of the Department of Scientific and Technical Support of Marine Projects

Gazprom VNIIGAZ LLC

18.

Sergey V. Grekov

Member of the Committee

Head of the Department of Offshore Projects Engineering Support Department

Gazprom VNIIGAZ LLC

19.

Natalia B. Pystina

Member of the Committee

Director of the Center for Environmental Safety, Energy Efficiency and Labor Protection

Gazprom VNIIGAZ LLC

20.

Evgeny E. Polyakov

Member of the Committee

Director of Centre for Hydrocarbons Reserves and Resources Centre

Gazprom VNIIGAZ LLC

21.

Sergey I. Dolgov

Member of the Committee

Director of Center for Risk Management, Enhancing Operational Sustainability and Industrial Safety

Gazprom VNIIGAZ LLC

22.

Lyudmila V. Zalevskaya

Member of the Committee

Director of Centre for Standardization and Certification

Gazprom VNIIGAZ LLC

23.

Natalya .А. Anisimova

Member of the Committee

Director of tha Education Centre

Gazprom VNIIGAZ LLC

24.

Andrey V. Marichev

Secretary of the Committee

Director of Corporate Technical Research Centre for Offshore Oil & Gas Resources Development

Gazprom VNIIGAZ LLC

LiveJournal Share Button