Organizing commettee

1.

Vitaly A. Markelov

Chairman of the Committee

Deputy Chairman of the Management Committee

Gazprom PJSC

2.

Vsevolod V. Cherepanov

Deputy Chairman of the Committee

Member of the Management Committee, Head of Department

Gazprom PJSC

3.

Oleg E. Aksyutin

Deputy Chairman of the Committee

Member of the Management Committee, Head of Department

Gazprom PJSC

4.

Elena B. Kasyan

Member of 
the Committee

Head of Department

Gazprom PJSC

5.

Vladimir V. Vavilov

Member of 
the Committee

Deputy Head of Department

Gazprom PJSC

6.

Dmitry V. Lyugay

Deputy Chairman of the Committee

General Director

Gazprom VNIIGAZ LLC

7.

Andrey G. Filippov

Member of 
the Committee

First Deputy Head of Department

Gazprom PJSC

8.

Vadim E. Petrenko

Member of 
the Committee

Head of Directorate

Gazprom PJSC

9.

Oleg B. Arno

Member of 
the Committee

General Director

Gazprom dobycha Yamburg LLC

10.

Andrey N. Patrushev

Member of 
the Committee

Deputy General Director, Offshore Projects Development

Gazprom neft PJSC

11.

Alexander Yu. Koryakin

Member of 
the Committee

General Director

Gazprom dobycha Urengoy LLC

12.

Yury V. Shamalov

Member of 
the Committee

General Director

Gazprom flot LLC

13.

Oleg P. Andreev

Member of
the Committee

General Director

Gazprom proektirovaniye LLC

14.

Vladimir A. Krokha

Member of
the Committee

General Director

Gazprom dobycha shelf Yuzhno-Sakhalinsk LLC

15.

Alexey V. Davydov

Member of 
the Committee

General Director

Gazprom geologorazvedka LLC

16.

Anatoly A. Sorokin

Member of 
the Committee

General Director

Gazprom gazobezopasnost LLC

17.

Evgeny P. Velikhov

Member of 
the Committee

Academician of the Russian Academy of Sciences, Honorary President of RSC Kurchatov Institute

Russian Academy of Sciences

18.

Anatoly N. Dmitrievsky

Member of 
the Committee

Academician of the Russian Academy of Sciences, Research Advisor of Oil & Gas Research Institute of RAS

Oil & Gas Research Institute of RAS

19.

Alexey E. Kontorovich

Member of 
the Committee

Academician of the Russian Academy of Sciences, Deputy Chairman of the Academic Council, Head of the Department of GGF, Head of the Scientific School “Fundamental and Applied Problems of Oil and Gas Geology”

FGBUN «Institute of Oil and Gas Geology and Geophysics name A.A. Trofimuk „of the Siberian Branch of the Russian Academy of Sciences (INGG SB RAS)

20.

Boris A. Grigoriev

Member of
the Committee

Associate Member of RAS / Academic Secretary

Russian Academy of Sciences / Gazprom VNIIGAZ LLC

21.

Olga V. Krabbereod

Member of 
t
he Committee

Director, Business Development in Russia

Technip FMC

22.

Pavel G. Tsybulsky

Member of 
the Committee

Deputy General Director for Science

Gazprom VNIIGAZ LLC

23.

Andrey V. Marichev

Member of
the Committee

Director of Corporate Technical Research Centre for Offshore Oil & Gas Resources Development

Gazprom VNIIGAZ LLC

24.

Natalya A. Anisimova

Member of 
the Committee

Director of the Education Center

Gazprom VNIIGAZ LLC

25.

Dilizhan A. Mirzoev

Member of 
the Committee

Head of Department for Equipment and Technologies of Offshore Fields Development

Gazprom VNIIGAZ LLC

26.

Marat N. Mansurov

Member of 
the Committee

Head of Department for Research Engineering Support of Offshore Projects

Gazprom VNIIGAZ LLC

27.

Sergey V. Grekov

Member of 
the
Committee

Head of Department for Engineering Services of Offshore Projects

Gazprom VNIIGAZ LLC

28.

Alexey A. Levin

Member of 
the Committee

Head of Foreign Relations Service

Gazprom VNIIGAZ LLC

29.

Kirill A. Demyanov

Member of 
the Committee

Head of Marketing Division of Foreign Relations Service

Gazprom VNIIGAZ LLC

30.

Yulia G. Shishkova

Secretary of the Committee

Chief Expert of Marketing Division, Foreign Relations Service

Gazprom VNIIGAZ LLC

LiveJournal Share Button