Committees

Organizing committee

1.

Vitaly A. Markelov

Chairman of the Committee

Deputy Chairman of the Management Committee

Gazprom PJSC

2.

Oleg E. Aksyutin

Member of the Committee

Deputy Chairman of the Management Committee, Head of Department

Gazprom PJSC

3.

Vyacheslav A. Mikhalenko

Deputy Chairman of the Committee

Member of the Management Committee, Head of Department

Gazprom PJSC

4.

Maxim Yu. Nedzvetskiy

Deputy Chairman of the Committee

Deputy Head of Department, General Director

Gazprom PJSC, Gazprom VNIIGAZ LLC

5.

Аndrey B. Skrepnyuk

Member of the Committee

Head of Department

Gazprom PJSC

6.

Alexander D. Bespalov

Member of the Committee

Head of Department

Gazprom PJSC

7.

Vasily G. Nikitin

Member of the Committee

First Deputy Head of Department

Gazprom PJSC

8.

Vladimir A. Vagarin

Member of the Committee

General Director

Gazprom proektirovaniye LLC

9.

Alexander V. Babakov

Member of the Committee

General Director

Gazprom transgaz Moskva LLC

10.

Alexey V. Kryukov

Member of the Committee

General Director

Gazprom transgaz Ekaterinburg LLC

11.

Alexander V. Gayvoronsky

Member of the Committee

General Director

Gazprom transgaz Ukhta LLC

12.

Anatoly I. Titov

Member of the Committee

General Director

Gazprom transgaz Tomsk LLC, Daltransgaz JSC

13.

Denis A. Vasyukov

Member of the Committee

General Director

Gazprom transgaz Krasnodar LLC

14.

Georgy A. Fokin

Member of the Committee

General Director

Gazprom transgaz Saint-Petersburg LLC

15.

Petr M. Sozonov

Member of the Committee

General Director

Gazprom transgaz Yugorsk LLC

16.

Nikolay P. Aleshin

Member of the Committee

Academician of RAS, Director of FSAI R&E Center of Welding and Control at Bauman Moscow State Technical University

Russian Academy of Sciences, Bauman Moscow State Technical University

17.

Nikolay A. Makhutov

Member of the Committee

Member-Correspondent of RAS, Chairman of Working Group for the Analysis of Risks and Security Issues under the RAS President

Russian Academy of Sciences

18.

Vladimir V. Kharionovsky

Member of the Committee

Science Editor

Gas Industry magazine

19.

Victor.G. Martynov

Member of the Committee

Rector

Gubkin Russian State University of Oil and Gas (NRI)

20.

Sergey V. Nefedov

Member of the Committee

Deputy General Director for Science

Gazprom VNIIGAZ LLC

21.

Alexander Z. Shaykhutdinov

Member of the Committee

Deputy General Director for Science

Gazprom VNIIGAZ LLC

22.

Boris A. Grigoriev

Member of the Committee

Professor, Member-Correspondent of RAS

Gazprom VNIIGAZ LLC

23.

Leonty V. Eder

Member of the Committee

Deputy General Director for Perspective Development

Gazprom VNIIGAZ LLC

24.

Victor M. Silkin

Member of the Committee

Director of the Technical Research Centre for the GTS Integrity and Technical Condition Management

Gazprom VNIIGAZ LLC

25.

Sergey Yu. Salnikov

Member of the Committee

Director of the Centre for Gas Transportation Systems and Technology

Gazprom VNIIGAZ LLC

26.

Vladimir A. Egorov

Member of the Committee

Director of the Centre for Pipe Products and Welding Technologies Development

Gazprom VNIIGAZ LLC

27.

Dmitry N. Zapevalov

Member of the Committee

Director of the Centre for Pipelines Construction, Repairing and Corrosion Protection Technologies

Gazprom VNIIGAZ LLC

28.

Yury A. Mayants

Member of the Committee

Deputy Director of the Centre for Pipelines Construction, Repairing and Corrosion Protection Technologies

Gazprom VNIIGAZ LLC

29.

Alexey A. Levin

Member of the Committee

Head of Foreign Relations Service

Gazprom VNIIGAZ LLC

30.

Kirill A. Demyanov

Member of the Committee

Head of Conference and Exhibition Division, Organizational Directorate

Gazprom VNIIGAZ LLC

31.

Yulia G. Shishkova

Secretary of the Committee

Chief Expert of Conference and Exhibition Division, Organizational Directorate

Gazprom VNIIGAZ LLC

Program committee

1.

Vyacheslav A. Mikhalenko

Chairman of the Committee

Member of the Management Committee, Head of Department

Gazprom PJSC

2.

Vasily G. Nikitin

Deputy Chairman of the Committee

First Deputy Head of Department

Gazprom PJSC

3.

Maxim Yu. Nedzvetskiy

Deputy Chairman of the Committee

Deputy Head of Department, General Director

Gazprom PJSC, Gazprom VNIIGAZ LLC

4.

Andrey N. Bronnikov

Member of the Committee

Deputy Head of Department

Gazprom PJSC

5.

Oleg N. Melekhin

Member of the Committee

Deputy Head of Department

Gazprom PJSC

6.

Nikolay A. Kislenko

Member of the Committee

Deputy Head of Department, General Director

Gazprom PJSC, NIIgazeconomikaLLC

7.

Vladimir V. Vavilov

Member of the Committee

Deputy Head of Department

Gazprom PJSC

8.

Victor A. Seredenok

Member of the Committee

Head of Directorate

Gazprom PJSC

9.

Anatoly A. Shapovalo

Member of the Committee

Head of Directorate

Gazprom PJSC

10.

Anatoly V. Chepkasov

Member of the Committee

Head of Directorate

Gazprom PJSC

11.

Vadim A. Shlepkin

Member of the Committee

Head of Directorate

Gazprom PJSC

12.

Victor R. Olexeychuk

Member of the Committee

Head of Division

Gazprom PJSC

13.

Nikolay B. Nesterov

Member of the Committee

Head of Directorate

Gazprom PJSC

14.

Andrey B. Arabey

Member of the Committee

Head of Division

Gazprom PJSC

15.

Stanislav V. Adamenko

Member of the Committee

Chief Engineer — First Deputy General Director

Gazprom transgaz Ukhta LLC

16.

Alexey O. Prokopets

Member of the Committee

Deputy General Director for Compressor Stations Operation

Gazprom transgaz Yugorsk LLC

17.

Sergey V. Tvardievich

Member of the Committee

Deputy General Director for Production

Gazprom transgaz Krasnodar LLC

18.

Irek S. Kharisov

Member of the Committee

Deputy General Director for Production

Gazprom transgaz Saint-Petersburg LLC

19.

Oleg A. Isaev

Member of the Committee

Deputy General Director for Production

Gazprom transgaz Tomsk LLC

20.

Alexander V. Muradov

Member of the Committee

Pro rector Research

Gubkin Russian State University of Oil and Gas (NRI)

21.

Anatoly M. Korolenok

Member of the Committee

Dean of Faculty for Design, Construction and Operation of Gas Transportation Systems, Professor of the Department for Construction and Repairing of Oil and Gas Pipelines

Gubkin Russian State University of Oil and Gas (NRI)

22.

Sergey V. Nefedov

Member of the Committee

Deputy General Director for Science

Gazprom VNIIGAZ LLC

23.

Alexander Z. Shaykhutdinov

Member of the Committee

Deputy General Director for Science

Gazprom VNIIGAZ LLC

24.

Leonty V. Eder

Member of the Committee

Deputy General Director for Perspective Development

Gazprom VNIIGAZ LLC

25.

Vladimir S. Safonov

Member of the Committee

Adviser, Professor

Gazprom VNIIGAZ LLC

26.

Victor M. Silkin

Member of the Committee

Director of the Technical Research Centre for the GTS Integrity and Technical Condition Management

Gazprom VNIIGAZ LLC

27.

Sergey Yu. Salnikov

Member of the Committee

Director of the Centre for Gas Transportation Systems and Technology

Gazprom VNIIGAZ LLC

28.

Sergey I. Dolgov

Member of the Committee

Gazprom VNIIGAZ LLC

29.

Vladimir A. Egorov

Member of the Committee

Director of the Centre for Pipe Products and Welding Technologies Development

Gazprom VNIIGAZ LLC

30.

Dmitry N. Zapevalov

Member of the Committee

Director of the Centre for Pipelines Construction, Repairing and Corrosion Protection Technologies

Gazprom VNIIGAZ LLC

31.

Yury A. Mayants

Member of the Committee

Deputy Director of the Centre for Pipelines Construction, Repairing and Corrosion Protection Technologies

Gazprom VNIIGAZ LLC

32.

Sergey P. Sevostyanov

Member of the Committee

Head of Welding and Control Laboratory of the Pipe Products and Welding Techniques Development Centre

Gazprom VNIIGAZ LLC

33.

Taymuraz S. Esiyev

Member of the Committee

Head of Pipelines Reliability Laboratory of the Pipe Products and Welding Techniques Development Centre

Gazprom VNIIGAZ LLC

34.

Vladimir A. Schurovskiy

Member of the Committee

Chief Research Associate of the Centre for Gas Transportation Systems and Technologies

Gazprom VNIIGAZ LLC

35.

Mikhail Yu. Panov

Secretary of the Committee

Leading Research Associate of Pipelines Reliability Laboratory of the GTS Development and Reliability Centre

Gazprom VNIIGAZ LLC


LiveJournal Share Button